Volatilita a delta: Důležité parametry u opcí

Při obchodování opcí, ať již formou nákupu opcí nebo výpisu opcí, je velmi důležitým faktorem volatilita. Volatilita je kolísavost podkladu – nízkou volatilitu vidíme u „líných“ podkladů, naopak vysokou volatilitou jsou charakteristické například biotech nebo technologické akcie.

Volatilita souvisí také se sezónními vlivy: Například u amerických akcií je vyšší volatilita v době, kdy jsou u akcie očekávána vyhlášení hospodářských výsledků. Americké firmy reportují průběžné výsledky 4x ročně, proto je také výsledková sezóna v Americe oblíbená u opčních obchodníků. Volatilita před vyhlášením výsledků roste, naopak po vyhlášení volatilita klesá. Z toho lze vybudovat systém, kde je zobchodování poklesu volatility realizováno třeba výpisem drahých opcí (strangle) a jejich vykoupením po vyhlášení výsledků. Anebo nakoupením opcí ve dnech před vyhlášením výsledků, přičemž prodej je před vyhlášením výsledků – tj. v době, kdy je volatilita (i ceny) na maximu.

Volatilita roste v době propadu trhu, nebo v době nebezpečí.

V době zvýšené volatility jsou opce drahé, v době nízké volatility jsou opce levnější.

Důležitým parametrem je delta opce. Delta říká, o kolik se pohne cena opce, když se podkladové aktivum pohne o dolar. Také lze číselnou hodnotu delty vnímat jako pravděpodobnost, že se OTM opce dostane do expirace na ATM.

Z opačného pohledu: Delta nám říká, jaké máme při výpisu riziko, že vypsaná OTM opce bude trhem atakována.

Při výpisech opcí (opčních spreadů, IC nebo strangle atd.) je důležité sledovat volatilitu (vysoká volatilita – vysoké prémium) a deltu (procento rizika, že se OTM opce dostane ATM).  Na tomto systému je postavena řada obchodních systémů na výpisy opcí.

Kdo se chce naučit obchodovat opce, musí vliv volatility a význam delty velmi dobře pochopit.

 

 

 

 

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole